توصیه های عمومی برای شارژ کارتریج:

1- همیشه درهنگام شارژ کارتریج و کار با تونر، از دستکش های پلاستیکی که معمولا در داروخانه ها فروخته میشود ، برای پوشیدن دستهای خود استفاده کنید. اینکار دارای دو مزیت است  :الف – دستهایتان به تونرآلوده نمی شود. ب – قطعات کارتریج مانند: درام (OPC)، مگنت (MRS)، میله شارژالکتریسیته (PCR)، وایپر بلید (wiper blade) ؛ دکتربلید و تیغه های نازک وظریف نگهدارنده و پاک کننده تونر، ازتماس با ترشحات پوست شما وبخصوص چربیها محفوظ می ماند.

2- تونر سمی نیست ولی اگرتونرروی پوست بدن تان ریخت آن را با آب و صابون بشویید.

3-اگرتونر با چشم تان تماس پیدا کرد، ازمالیدن آن جدا خود داری کنید و فورا آن را زیرشیرآب گرفته و با مقدارکافی آب بشویید .

4-مراقب باشید تونرهایی که دارای ذرات درشت است بزودی روی درام (فتوکونداکتور) را که بایدصاف وصیقلی باشد خط انداخته وآن راخراب می کند.

5-یک کارتریج و قطعات آن بطورمعمول حدود8 تا 10بار با تونر شارژ شده و کار میکند مگر اینکه  ضربه یاحرارت دیده و یا باتونرهای نامرغوب شارژشده باشد. برخی تونرهای موجود دربازار دارای ذرات درشتی است که با یک یا دو بارشارژ، درام را خراب می کند.

6- فتوکنداکتوریادرام که بیشتربه رنگ فیروزه ای یا آبی و گاهی به رنگهای دیگرساخته می شودبه هیچ وجه نباید درمعرض نورشدید یا نورخورشید قرار گیرد.همچنین با اشیاء تیز یا چربی پوست یا حلالهای شیمیایی نباید تماس پیداکند.

7- هیچگاه نباید دو تونرازدوتولید کننده مختلف دریک کارتریج ریخته ومخلوط شود.

آموزش شارژکارتریج 1005 بصورت ویدیویی . روی نشانگر(فلش) کلیک کنید.

 

آموزش شارژ کارتریج پرینتر لیزری HP مدل 3005 و چندکاره 3027 و HP 3035:

قبل از اقدام به شارژ کارتریج، یکبار کلیه مراحل را بادقت تا انتها مطالعه کنید.

 – برای جداسازی دو نیمه کارتریج ابتدا باید پین‎هایی که در دو طرف کارتریج قرار دارد برداشته شود. برای این کار توسط یک مته سایز 2.5
سوراخ‎هایی در دو قسمتی که با فلش نشان داده شده ایجاد کنید تا انتهای پین‎ها نمایان شود (این کار به اندکی تمرین نیاز دارد)
(شکل 1 و 2).


شکل 1

شکل 2

– توسط یک ابزار سر خم (شبیه یک پیچ گوشتی نازک که سر آن خم شده) پین‎ها را به سمت بیرون فشار دهید (شکل 3 و 4).
همین‎که سر پین‎ها‎ خارج شد با استفاده از انبردست یا سیم‎چین آنها را بیرون بکشید.


شکل 3

شکل 4

– دو نیمه کارتریج را از یکدیگر جدا کنید (شکل 5). نیم تنه تونر را به کناری بگذارید.

هشـدار: درام، حساس‎ترین قطعه کارتریج است که عمل چاپ را انجام می‎دهد. هنگام کار با آن مراقب باشید ضربه نخورد.

– توسط یک پیچ گشتی تخت که بین انتهای درام و دیواره داخلی کارتریج قرار داده‎اید محور درام را به آرامی به سمت بیرون فشار دهید.  سپس محور درام و قطعه فنردار همراه آن را خارج کنید (شکل 6 و 8). ممکن است این کار را به جای استفاده از پیچ گشتی، توسط یک انبردست (به آرامی و با دقت) انجام دهید (شکل 7). در صورتی که از انبردست استفاده می‎کنید زیاد فشار وارد نکنید.

توجـه: مراقب باشید فنر داخل آن را گم نکنید.


شکل 5
6

شکل 7

شکل 8

– درام را بردارید (شکل 9) و در جایی دور از نور قرار دهید؛ می‎توانید به سادگی آن را در یک کاغذ بپیچید.

– PCR را با دقت از جای خود بلند کنید (شکل 10). گریس‎های شفت PCR را با دستمال کاغذی تمیز کنید و مراقب باشید گریس با بدنه PCR تماس پیدا نکند.


شکل 9

شکل 10

– دو پیچ وایپر بلید (wiper blade) را باز کنید و آن را از جای خود بردارید (شکل 11 و 12). در صورت امکان آن را با دستگاه دمنده هوا تمیز کنید. لبه پلاستیکی وایپر بلید را با دست یا دستمال تمیز نکنید؛ فقط هوا بگیرید.

– تونر سوخته‎های داخل مخزن را خالی کنید و با هوای فشرده تمیز کنید.

– وایپر بلید را در جای خود قرار دهید و دو پیچ آن را ببندید.


شکل 11

شکل 12

– توسط گوش پاک‎کن محل نشستن PCR را تمیز کنید (شکل 13).

– PCR را توسط دستمال بدون پرز تمیز کنید (شکل 14).


شکل 13

شکل 14

– چنانچه به گریس هدایت کننده برق (معمولاً سیاه رنگ است) دسترسی دارید جایگاه سیاه رنگ PCR را به آن آغشته کنید و PCR را در جای خود نصب کنید (شکل 15 و 16).


شکل 15

شکل 16

– درام را در جای خود نصب کنید. محور درام و قطعه همراه آن را به شکل صحیح در جای خود قرار دهید (شکل 17 و  18).
درام را 3-2 دور در جای خود بچرخانید. جهت چرخاندن درام: چنانچه از سمت محور درام که جا زده‎اید نگاه کنید جهت چرخش درام باید خلاف جهت حرکت عقربه‎های ساعت باشد.

در این حالت درام باید آزادانه در جای خود بچرخد. اگر درام حین چرخش از ابتدا گیر می‎کند کمی تونر روی سطح آن بمالید و مجدداً درام را بچرخانید تا روان بگردد. نیم تنه درام را دور از نور به کناری بگذارید.


شکل 17

شکل 18

– نیم تنه کارتریج را طوری قرار دهید که دسته و لیبل آن به سمت شما باشد. میله طرف راست شاتر را از جایگاه خود خارج کنید.

(شاتر درام: حائلی که شبیه یک در متحرک کل درام را می‎پوشاند و از آن محافظت می‎کند.)

در طرف دیگر، بازوی فنردار را توسط یک پیچ گوشتی تخت کوچک خارج کنید (شکل 19) و میله شاتر را بیرون بیاورید.

نکته: شاتر درام باید در حالت بسته قرار داشته باشد تا بازو خارج شود. مراقب باشید فنر بازو را گم نکنید.

– دو پیچ درپوش چرخ دنده‎ها را باز کنید (شکل 20).


شکل 19

شکل 20

– درپوش را بردارید (شکل 21). چرخ دنده غلطک مغناطیسی را از جای خود خارج کنید (شکل 22) و آنها را برای بعد به کناری بگذارید.


شکل 21

شکل 22

– در سمت دیگر مخزن تونر دو پیچ را باز کنید و درپوش را بردارید (شکل 23 و 24).


شکل 23

شکل 24

– غلطک مغناطیسی جذب تونر را با احتیاط از روی مخزن تونر بردارید؛ مراقب باشید فنر سر غلطک آسیب نبیند. (شکل 25).

– دو بوش پلاستیکی سبز و مشکی را از دو طرف غلطک خارج کنید (شکل 26).


شکل 25

شکل 26

– غلطک مغناطیسی را ابتدا با هوای فشرده و سپس با دستمال بدون پرز تمیز کنید (شکل 27). فنر سر غلطک را نیز توسط یک پارچه نرم یا گوش پاک‎کن تمیز کنید (شکل 28).


شکل 27

شکل 28

– اتصال فلزی درپوش را توسط گوش پاک‎کن تمیزکنید(شکل 29) و درصورت امکان مقداری گریس هدایت کننده برق به آن بمالید.

– دو پیچ دکتر بلید (doctor blade) را باز کنید (شکل 30). زائده‎های پلاستیکی سفید رنگ را بردارید و دکتر بلید را از جای خود خارج کنید.

– دکتر بلید را توسط هوای فشرده و دستمال بدون پرز تمیز کنید.


شکل 29

شکل 30

داخل مخزن تونر را توسط هوای فشرده تمیز کنید و به مقدار مورد نیاز تونر داخل مخزن بریزید (حدود 100گرم  تونر داخل آن بریزید. برای اطلاعات بیشتر، سؤال پنجم در قسمت پرسشهای متداول را بخوانید).
برای این کار ابتدابطری آستر تونر را  خوب تکان دهیدتازمانی که احساس کنیدتونرروان شده است. سپس درقیف رابرداریدو بوسیله پیچ گشتی یا مشابه آن از طریق لوله قیف پلمب در قوطی راسوراخ کنید،سعی کنید حتی الامکان سوراخ بزرگ باشد تا تونر به راحتی جریان یابد قیف رادرداخل مخزن کارتریج قرار داده وتونر را داخل آن بریزید (شکل 31).

– دکتر بلید را در جای خود قرار دهید. زائده‎های پلاستیکی را در دو طرف بلید قرار دهید و پیچ‎ها را ببندید (شکل 32)


شکل 31

شکل 32

– بوش‎های پلاستیکی را تمیز کنید و در دو طرف غلطک مغناطیسی قرار دهید: بوش سیاه در سمت فنر غلطک و بوش سبز در طرف دیگر.

– درپوش قسمت برق‎رسان را در جای خود قرار دهید و دو پیچ آن را ببندید (شکل 33).

– غلطک مغناطیسی را روی مخزن تونر قرار دهید. مغزی غلطک را بچرخانید تا قسمت پخ مانند مغزی به شکل صحیح در قسمت فلزی درپوش قرار گیرد (شکل 34). شما نمی‎توانید انتهای مغزی و پلیت فلزی را ببینید بلکه باید هنگام چرخش مغزی، موقعیت صحیح مغزی را برای جا زدن احساس کنید!


شکل 33

شکل 34

– چرخ دنده غلطک مغناطیسی را در جای خود قرار دهید (شکل 35).

– درپوش حاوی چرخ دنده را در جای خود نصب کنید و دو پیچ آن را ببندید (شکل 36).


شکل 35

شکل 36

– شاتر درام را بطور صحیح روی مخزن تونر قرار دهید. بازوهای فلزی را در طرف چپ و راست در محل لولایی خود قرار دهید (شکل 37 و 38).


شکل 37

شکل 38

– فنر را داخل بازو قرار دهید (شکل 39) و بازو را نصب کنید. شاتر را حرکت دهید تا فنر جا بیفتد (شکل 40 و 41).

– نیم تنه تونر و درام را به شکل صحیح به هم متصل کنید و پین‎های کارتریج را در دو طرف کارتریج با دقت در جای خود قرار دهید (شکل 42).

– چنانچه می‎خواهید درصد باقیمانده تونر کارتریج نشان داده شود چیپ کارتریج را عوض کنید.

– کارتریج آماده نصب در پرینتر است. چنانچه مراحل فوق را با دقت و حوصله انجام داده باشید شما موفق شده اید.


شکل 39

شکل 40

شکل 41

شکل 42

 یادآوری چند نکته:

 • مطالب بالاصرفا برای آموزش کسانی است که مقداری اطلاعات فنی داشته باشند وبه اصطلاح دست به آچار باشند.بدیهی است افرادکاملا مبتدی از عهده این کار برنخواهند آمد وبهتر است ابتدا کمی آموزش ببینند تا دچار خسارت نشوند.اکارتریج پرینتر HP 3005 و چندکاره HP 3027/3035 دارای شماره فنی Q7551A می‎باشد.

 • همواره از تونر های آسترتونر استفاده کنید ومطمئن باشید طول عمر دستگاه شما را افزایش خواهد داد وتعدادپرینت بیشتری خواهیدگرفت . استفاده از تونرهای نامرغوب درجه 2 و 3 چینی و برچسب ژاپن (که در اصل ژاپنی نیست) کیفیت چاپ پایین‎تر و بعضاً غیر قابل قبولی دارد.

 • در نرم‎افزار درایور کلیه پرینترهای لیزری HP گزینه‎ای تحت عنوان Density وجود دارد که توسط آن می‎توانید شدت رنگ چاپ را تنظیم کنید. Density عددی بین 1 تا 5 می‎باشد که با 1 کم رنگ‎ترین و با 5 پر رنگ‎ترین پرینت را خواهید داشت. پیش فرض Density عدد 3 می‎باشد. پس از شارژ کارتریج چنانچه پرینت اندکی کم رنگ است، Density را روی 4 یا 5 تنظیم کنید. بدیهی است Density بالاتر تونر بیشتری مصرف می‎کند.

 • کپـی‎برداری و استفاده از مطالب آموزشی این صفحه کاملاً آزاد است. چـرا؟ . . . ! یکی از اهداف اصلی ما از تهیه این صفحات آموزشی، آشناکردن کاربران پرینتر با شارژ کارتریج است.

بعضی تصورمی کنندشارژکارتریج کاری غیر اصولی است.البته چنین نیست.شارژاگر درست انجام شودوتونر اگرخوب باشد، می‎تواند کیفیتی دقیقاً معادل کارتریج نو داشته باشد .توجه کنید که سالانه درجهان میلیون هاکارتریج تولید می شودواستفاده چندین باره ازآنها می تواند میزان تولید راپایین آورده وازآلودگی بیشتر محیط زیست بکاهدوانباشت پلاستیک ها راکم کند.اکنون حامیان محیط زیست توصیه می کنند ،باشارژکردن کارتریج ها ازخرابی بیشتر محیط زیست جلوگیری شود

•بدیهی است عدم توانایی فرددرشارژکارتریج باعث ایراد خسارات احتمالی شده وبهتر است این کار به فرد خبره سپرده شود.

 • چنانچه در آینده فرصتی دست دهد، آموزش شارژ کارتریج پرینترهای پرمصرف دیگر را نیز در همین صفحه قرار خواهیم داد.

برگرفته از : http://www.tehranhp.com